Пукет – Тајланд

0
Цена
Почнуваќи од€699
Цена
Почнуваќи од€699
Запамти во листа на посакувани

Adding item to wishlist requires an account

243


Имате прашања?

Ве молиме контактирајте не за било каква помош, нашиот тим ќе биде среќен да ви одговори

+389 77 608 888
info@meriontravel.com.mk


Зошто да направите резервација преку нас?

 • Загарантирано најдобри цени
 • Грижа за корисниците на нашите услуги
 • Сите дестинации и услуги се внимателно одбрани и организирани од наша страна
 • Огромен број на задоволни клиенти

Индивидуална Програма Цена
по лице 699€
08 дена/07 ноќевања НП +авионски превоз + трансфер 

Ова патување во земјата на “слободата и насмевките”, како популарно се нарекува Тајланд, нуди уживање во разноликата природа и запознавање со фантастичната будистичка култура и историја, вкусење на перфектните тајландски специјалитети како и незаборавен ноќен живот. Една од земјите на Индокинескиот полуостров која ја сочувала својата слобода во колонијалното време. Поради својата убавина, Тајланд е популарна дестинација години наназад за бројни туристи од целиот свет. Најпримамливо што нуди оваа земја е гостопримството и шармот од локалното население. Оваа земја има многу што да ви понуди, но најдобро ќе ја доживете ако “забавите”, ако гледате на работите онака како што прават Тајланѓаните. Тие никаде не брзаат, го прифаќаат животот онаков каков што навистина е и уживаат во сето тоа.

Доживејте го Тајланд на прав начин…

QR   306   06MAR   SKPDOH   1155   1850
QR   842   06MAR   DOHHKT   2030   0705+1
QR   979   14MAR   HKTDOH   1720   2040
QR   305   15MAR   DOHSKP    0715   1055

Цени на пакет аранжман по лице за сместување во стандардна двокреветна соба:

Сместување /хотел Тип на соба Тип на исхрана Тип на исхрана
Deevana Plaza Phuket Patong 4* Double Room  Со појадок 699€

Цената е дадена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари
Цената е валидна до пополнување на места по дадена тарифа од авио компанијата.

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски билет на релација Скопје-Доха-Пукет-Скопје со Qatar Airways сo вклучен багаж 30 кг;
 • 07 ноќевања во хотел по избор на Пукет на база на соодветниот тип на исхрана;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром ;
 • Пречек на Пукет од претставник (англиски јазик);
 • Технички пратител на група

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Патничко осигурување
 • Храна, пијалоци
 • Факултативни тури
 • Услуги што не се споменати во програмата;

УСЛОВИ :

 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави најдоцна 15 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 2 пријавени патници.
 • За ова патување не се задолжителна медицински имунизации.
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата.

НЕОПХОДНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ВИЗА:
За влез во Тајланд потребно е претходно обезбедена виза и за истата посредува туристиката агенција, а од документи потребно е:

 • Валиден пасош од најмалку 6 месеци од датумот на враќање, во оригинал
 • 2 слики пасошка големина, со бела позадина, во оригинал
 • Хотелска резервација- ја обезбедува агенцијата
 • Повратен авио билет- ја обеезбедува агенцијата
 • Патничко осигурување
 • Пополнет формулар- ќе го добиете при резервација во агенцијата

НАПОМЕНИ И БИТНИ ИНФОРМАЦИИ:

 • Временска зона – Временска зона е UTC +7, значи 6 часа однапред во однос на Србија.
 • КЛИМА – Во Тајланд преовладува тропската монсунска клима. Дождовната сезона трае од средината на мај до октомври, додека сувата сезона е од ноември до април. Температурата е лето (висока) во текот на целата година. Регистрираните температури се движат помеѓу најниските 20 ° C до максимум 38 ° C. Температурите почнуваат да се качуваат во јануари, кога можат да достигнат температура од 40 ° C.
 • ХРАНА И ПИЈАЛОК – Храната е многу разновидна, обично типична за Азија. Има многу ориз, риба, тестенини, пилешко, овошје и зеленчук. Тајландски кујна е меѓу најдобрите на светот кујна. Карактеристики на оваа егзотична кујна се лути пиперки, лук, коријандер, тајландски босилек, лимон, нане, лимон трева, кари… различно овошје кокос, банана, ананас, папаја, манго, морска храна – лигњи, ракчиња и морска храна. Ако не ви се јаде зачинета храна замолете го келнерот да не става чили. Улична храна е многу специфична – полна со разновидни вкусови и не е препорачлива за секој стомак. Важно е да се напомене дека е задолжително да пиете флаширана вода!
 • ЗДРАВЈЕ – Вакцинацијата не е потребна. Нашите патници сами одлучуваат дали сакаат да бидат вакцинирани или не. Најдобро е да се јавите на Институтот за здравје и да се провери. Пожелно е да се носи пробиотици и лекови за температура, како и задолжително спреј за против комарци (напомена – од искуство, нивните средства се посилни, така што ќе може да се купи во Бангкок).
 • БЕЗБЕДНОСТ – Ситуацијата во Тајланд е генерално стабилна и мирна. Граѓаните, доколку го посетат Тајланд, се советуваат да бидат претпазливи. Внимателно чување на лични документи и пари се препорачува заради ризик од грабеж. Одење по улица сам во вечерни часови не е препорачливо.
 • ОБЛЕКА – Со оглед на високите температури, носете лесна гардероба. Мора да земете маичка (памучни и во светли бои) и некои долги чорапи за северот, бидејќи е поладно во вечерните часови. Земете некои удобни чевли за пешачење. При посета на културни и историски локалитети, посебно храмовите, забележуваме дека е неопходно да се покријат нозете и рамената, па обрнете внимание да имате и такво парче облека. Ако заборавите нешто, од гардероба, козметика, чевли, без грижи, имате сè да купите таму.
 • ЛОКАЛНА ВАЛУТА – Што се однесува до парите, односот долар-евро во Тајланд е многу сличен со нашиот. Нема потреба да се менуваат парите пред да заминете. Исто така, ако имате долари и сето тоа е во ред, бидејќи дефинитивно ќе треба да ги менувате парите насекаде и да платите во локална валута. Банкарскиот систем е високо развиен, така што ќе најдете бројни банки и банкомати на секој чекор. Надоместокот за користење на банкомат е околу 180-200 BHT (6 Евра), но за точниот износ на комисијата треба да се провери кај матичната банка. Нашата препорака е да ЗЕМЕТЕ СЕПАК ГОТОВИНА.
 • КОМУНИКАЦИЈА – Нашите мобилни мрежи работат во Тајланд, а можете исто така да купите локална SIM картичка. WiFi е достапна во сите сместувачки капацитети и ресторани, така што можете да останете во контакт со вашето семејство и пријатели.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на овa програмa.  Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување
на организаторот на патувањето

 

First Minute понуда со водич од Скопје
Групно патување за мин. 10 лица 

Цена по лице ОД 998€ 
09 дена/08 ноќевања НП +авионски превоз + трансфер

Ова патување во земјата на ” слободата и насмевките”, како популарно се нарекува Тајланд, нуди уживање во разноликата природа и запознавање со фантастичната будистичка култура и историја, вкусење на перфектните тајландски специјалитети како и незаборавен ноќен живот. Една од земјите на Индокинескиот полуостров која ја сочувала својата слобода во колонијалното време. Поради својата убавина, Тајланд е популарна дестинација години наназад за бројни туристи од целиот свет. Најпримамливо што нуди оваа земја е гостопримството и шармот од локалното население. Оваа земја има многу што да ви понуди, но најдобро че ја доживеет ако “забавите”, ако гледате на работите онака како што прават Тајланѓаните. Тие никаде не брзаат, го прифаќаат животот онаков каков што навистина е и уживаат во сето тоа.
Доживејте го Тајланд на прав начин… 

04.03.2019 Скопје – Доха
Состанок на групата на Александар Велики, два часа пред лет.Полетување од Скопје во 11:55ч и слетувате во Доха во 18:50ч.

05.03.2019 Доха- Банког 
Полетување за Доха е во 20:10 часот. Пристигнување во Бангкок е во 06:55 часот. Пречек на аеродром од страна на претставник на партнерската компанија и трансфер во хотелот во Бангкок.Пристигнување во хотелот и сместување. Ноќевање.

05.03.2019 – 07.03.2019 Банког
Бангкок, секако, ја живее својата репутација како главна точка за патување во Југоисточна Азија. “Град на ангелите” има фанки пазари, трговски центри, реки полни со изненадувања, жив ноќен живот, многу чудесни знаменитости и атракции кои го одразуваат своето уникатно наследство, и многу, многу повеќе … Кажите збогум на сообраќајниот метеж – благодарение на современите Skytrain-возови што ја покриваат површината на целиот град. Или истражете ја го Бангкок со речна тура со Speed глисер или речно такси.

07.03.2019 Бангкок-Пукет
Ран појадок во хотелот. Напуштање на собите во предвиденото време . Трансфер до аеродром. Предвидено време за полетување за Пукет во 09:10 часот (локално време). Слетување во Пукет во 10:40 часот (локално време). Трансфер до хотелот во Пукет. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

07.03.2019 – 14.03.2019 Пукет    
Појадок во хотелот. Слободни денови за ужување на некоја од најубавите плажи во светот. Можност за организација на факултативни излети. Ноќевање.

14.03.2019 Тајланд/ Пукет – Доха – Скопје 
Појадок.Слободни активности .Трансфер од хотел до аеродромот во Пукет со лет на Qatar Airlines во попладневните часови. Полетување од аеродромот во Пукет со лет на Qatar Airlines во 17:20 часот.Слетување во Доха во 20:40.Полетување од Доха во 07:15 и слетување во 10:55 во Скопје на 15.03.2019.

Цени на пакет аранжман по лице за сместување во стандардна двокреветна соба:

Сместување /хотел Тип на соба Тип на исхрана
Бангкок Хотел Century Park 05-07.03.2019 Double room Со појадок
Пукет Хотел Best Western Patong Beach 07-14.03.2019 Double room Со појадок
Цена по лице
998€

Цената е дадена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари
Цената е валидна до поплнување на места по групна тарифа од авио компанија

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје-Доха-Банког-Доха-Скопје со Qatar Airways сo вклучен багаж 30 кг;
 • 08 ноќевања во хотел по избор на Тајланд на база на соодветниот тип на исхрана;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • Пречек на Тајланд од претставник (англиски јазик);
 • Технички пратител на група

Цената не вклучува:

 • Трошоци за визирање 65€ по патник
 • Трошоци за факултативни излети
 • Туристичка такса на Тајланд
 • Патничко осигурување
 • Факултативни тури
 • Услуги што не се споменати во програмата;
Слики