Дворците на Баварија

0
Цена
Почнуваќи од€209
Цена
Почнуваќи од€209
Запамти во листа на посакувани

Adding item to wishlist requires an account

69


Имате прашања?

Ве молиме контактирајте не за било каква помош, нашиот тим ќе биде среќен да ви одговори

+389 77 608 888
info@meriontravel.com.mk


Зошто да направите резервација преку нас?

 • Загарантирано најдобри цени
 • Грижа за корисниците на нашите услуги
 • Сите дестинации и услуги се внимателно одбрани и организирани од наша страна
 • Огромен број на задоволни клиенти

Минхен – Баварска “Метропола со душа”, еден од најубавите градови во Германија, културен и боемски центар, град со бројни историски споменици кои зборуваат за вековните Баварски владетели од династијата Вителсбах, многубројни ремек дела од модерната технологија и архитектура како што е и познатата Алианс – Арена. Светски центар на саеми, град на пивници и Октоберфест кои ги обврзуваат посетителите да ја почуствуваат типичната баварска атмосфера со свежо точено пиво и коленица.

Дворци во Баварија – На ексцентричниот баварски крал Лудвиг II му пошло од рака од осум века собраното државно и семејно богатство на династијата Вителсбах  да го потроши за краток временски период градејќи ги дворците од соништата: Ноешванштајн, Линдерхоф, Херенкимзе. Поради нивното градење кое ја доведе државата до банкрот, кралот е прогласен за непресметлив и бил затворен.

Парадоксално, овие дворци достојни за секоја бајка, денес, и покрај посетата на милион туристи сеуште го враќаат долгот на државата.

Салзбург – “Рим од северот”, седиште на моќната надбискупија и роден град на В.А. Моцарт, својата позиција на реката Салцах и единствената ренесансно – барокна архитектура ги оставаат посетителите без здив уште на прв поглед и затоа со причина се смета за еден од најубавите градови во Европа.

Програма

1 ден 06.03.2019 СКОПЈЕ – САЛЗБУРГ

Состанок со групата на паркингот кај спортски центар „Борис Трајковски“ во 12.30 ч. и поаѓање за Салзбург во 13:00 часот. Дневно и ноќно возење низ Србија,Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден. 07.03.2019 САЛЗБУРГ

Пристигнување во Салзбург во утринските часови. Разглед на градот, пешачка тура: Дворец Мирабел и градина, куќата на Моцарт, стариот плоштад, плоштадот на Моцарт, катедрала, глокеншпил, надбискупска резиденција, најстарите гробишта и најстариот ресторан во Европа од 8 век. Сместување во хотелСлободно време за одмор и индивидуални активности. Ноќевање.

3 ден. 08.03.2019 МИНХЕН

Појадок. Напуштање на хотел и заминување за Минхен. Пристигнување во Минхен во претпладневните  часови. Разглед на градот (факултативно): Дворецот Нимфенбург, летната резиденција на Вителсбахови, резиденција Максимилианеум, националната опера и театар, галерија на нови и стари Пинакотеки, центарот на градот со Мариенплац, плоштадот Виктуалиенмаркт. Слободно време за индивидуална прошетка низ центарот на Минхен. Сместување во хотелВо вечерните часови фалултативна посета на пивница. Враќање во хотел. Ноќевање.

4 ден. 09.03.2019 МИНХЕН – ЛИНДЕРХОФ – ОБЕРАМЕРГАУ – НОЕШВАНШТАЈН – МИНХЕН

Појадок. После појадокот посета на живописното гратче Оберамергау (90km ), светски познат по традиционалната манифестација Христовото страдање на пат на Голготата, на која се посветени сите мештани за време на долготрајните подготовки и одржување на свеченоста. Потоа посета на најрепрезентативниот дворец – палатата на Лудвиг IIЛиндерхоф (првобитно изграден во време на Максимилијан II  за потребите за лов, кој потоа Лудвиг II искажувајќи ја максимално својата екстравагантност потполно го има преуредено во рококо стил а своите соби ги позлатил нештедејќи воопшто средства). Потоа се посетува бајковитиот дворец Ноешванштајн, подигнат на карпа во стилот на старогермански витешки замок, кој го инспирирал Волт Дизни да ги направи препознатливите шпици за бројни цртани филмови ….. Враќање во хотел.. Ноќевање.

5 ден. 10.03.2019 МИНХЕН – СКОПЈЕ

Појадок. После појадокот напуштање на хотелот, попатна посетана на најголемото баварско езероКим (Chiemsee). Возење со брод до “машкиот остров” – Херенкимзе. Во низата на раскошни палати изградени во времето на екстравагантниот крал, истоимениот дворец на овој остров кој е последен изграден во рококо стил, по модел на Версај. После посетата на палатата и музејот Лудвиг II. Во попладневните часови заминување за Скопје.

6 ден. 11.03.2019 СКОПЈЕ

Пристигање во Скопје во пладневните часови

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 31.01: 209€/12.960 ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 239€/ 14.820 ден

Цената на аранжманот вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • 1 ноќевање со појадок во хотел 3* во Салзбург
 • 2 ноќевања со појадок во хотел 3* во Минхен
 • Професионален лиценциран пратител за време целото патување
 • Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Задолжителна доплата од 50€ за влезница во дворците: Херекимзе, Ноешванштајн и Линдерхоф (со трошоците за резервација) и карта за брод Приен – Херекимзе – Приен
 • Разглед на Салзбург – 10€
 • Разглед на Минхен со локален водич – 15€

Патничко осигурување – 5€

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

За овој аранжман важат Општите Услови на Патувањe

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници

Слики